Większa część nawozów powszechnie użytkowanych w rolnictwie zawiera trzy fundamentalne składniki pożywne dla roślin: azot, fosfor oraz potas. Niektóre nawozy w rolnictwie zawierają też miarodajne mikroelementy, takie jak cynk oraz inne metale, które są potrzebne do wzrostu roślin. Nawozy wolno zdobyć na rozmaitej podstawie np.
• komposty oraz inna materia organiczna
• nieczystości, takie jak osady ściekowe i niektóre odpady przemysłowe.
https://sklep.arkop.pl/siarczan-cynku-hepta.html
Ważne jest to, żeby odpowiednie nawozy były bogate w składniki odżywcze substancje organiczne, co zezwala polepszyć jakość gleby oraz stymulować wzrost roślin.
Wykorzystanie drogocennych materiałów nadających się do ponownego użytku jako nawozy może również nieść i inne korzyści, na przykład jeżeli chodzi o wyższą jakość wody, zapobieganie zanieczyszczeniom lub zrównoważone rolnictwo. Należałoby tu zapamiętać, że osad ściekowy użytkowany w rolnictwie jako nawóz niemniej jednak podlega ograniczeniom stężeń dla zachodzących metali: arsen, kadm, miedź, rtęć, nikiel, selen i cynk.
Nawóz w rolnictwie – jak go mądrze wykorzystać?
Regularnie testuj glebę – gdyż taki monitoring jest przeważnie najlepszym wskaźnikiem wystarczalności czynników odżywczych. Przede wszystkim też monitoruj pH gleby, kluczową zmienną, jaka oddziałuje na przystępność składników odżywczych, na tej podstawie będzie Ci najłatwiej dopasować dobry nawóz. pH 6,0 jest starczające, żeby większość składników odżywczych była dostępna. Nie zapominaj też, że zawsze możesz się po pomoc zwrócić do znawców w sklepach proponujących nawóz – oni posiadają profesjonalną wiedzę, którą z pewnością z chęcią się podzielą.